24-25.10.2017 Obradowała Komisja Krajowa

Wtorek, 31.10.2017 11:22, wyświetleń: 263

W Wieliczce na wyjazdowym posiedzeniu spotkali się członkowie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność (KK). Zebranie odbywało się w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce i rozpoczęło się od Mszy św. w Kaplicy św. Kingi.

Liturgii przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita przypomniał słowa o Solidarności wypowiedziane przez papieża Polaka na gdańskiej Zaspie. Według papieża - zauważył hierarcha - obowiązkiem władzy, także tamtej komunistycznej, było szukanie dróg do porozumienia. - NSZZ Solidarność, w którego status wpisane są wartości chrześcijańskie musi czuwać najpierw nad osobistą godnością, godnością człowieka i osoby ludzkiej. Jeżeli ci, którzy odpowiedzialni są za życie społeczne, mają w sobie mentalność niewolniczą to nie pozwolą, aby ludzie byli wolni. Metropolita krakowski wskazał, że jest wielka odpowiedzialność wszystkich tworzących życie społeczne by nadziei rozbudzonej w ostatnim czasie w Polakach nie zgasić. - Przeciwnie powinni dawać jak najwięcej argumentów, aby ludzie czuli się wolni w swojej solidarności i wolności, aby czuli się odpowiedzialni za siebie, za naród, za Polskę za Kościół. Arcybiskup przypomniał wieloletnią batalię Solidarności o niedziele wolne od handlu. - Ten święty dzień ma być dniem wolności, radości, odprężenia. Wolne niedziele są wielkim celem, który trzeba odzyskać. "Walczcie o wolne niedziele. To wynika z waszej tożsamości. Nie jest to tylko niedziela dla Boga, ale także niedziela człowiecza i tym samym Boża" Zaapelował, aby Solidarności pozostała wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości.Podczas dwudniowych obrad członkowie KK zajęli się aktualnymi najpilniejszymi sprawami. Wśród poruszonych tematów burzliwą dyskusję wywołała kwestia sytuacji pracowników oświaty w Polsce oraz zmian w Karcie nauczyciela. W tej sprawie przyjęto stanowisko w sprawie wynagrodzeń pracowników pedagogicznych, administracji i obsługi.

Przyjęto również stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw.

Zajęto się też obywatelskim projektem ustawy o ograniczenia handlu w niedzielę. Część wolnych niedziel to nie kompromis, ale kompromitacja Prawa i Sprawiedliwości. Jest jeszcze czas, aby przed tą kompromitacją się zatrzymać. Tu szczególnie polecamy Prawu i Sprawiedliwości wsłuchanie się w jednoznaczny głos Konferencji Episkopatu Polski. KK podtrzymała swoje stanowisko i oczekuje od partii rządzącej wywiązania się ze swoich deklaracji wyborczych.” Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” niezmiennie stoi na stanowisku, że zgodnie projektem komitetu obywatelskiego inicjatywy ustawodawczej ograniczenia handlu w niedzielę, którego „Solidarność” jest częścią, ograniczenie ma dotyczyć wszystkich niedziel. Jest to spójne z deklaracjami Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej kampanii wyborczej o oddaniu niedzieli pracownikom oraz wcześniejszymi działaniami tej partii, która jako ugrupowanie opozycyjne kilka lat temu zgłosiło swój własny projekt poselski zakładający zakaz handlu we wszystkie niedziele” - napisano w stanowisku Krajówki. Na końcu stanowiska związkowcy przypomnieli , że niedziela jest ustawowym dniem wolnym od pracy, a celem ustawy ograniczenie pracy ponad miliona pracowników branży handlowej, z których większość to kobiety. To nieludzkie i sprzeczne z duchem porozumień sierpniowych, na które tak chętnie wielu polityków Zjednoczonej Prawicy się powołuje. Choć warto pamiętać, że wtedy postulowano o wolne soboty, a dzisiaj musimy walczyć o wolne
niedziele.

Ponadto członkowie KK pochylili się nad sprawami związanymi z rokiem wyborczym w Solidarności oraz kwestiami organizacyjnymi. Podjęto decyzję, że w dniach 25-26 października 2018 roku w Częstochowie odbędzie się Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

 

Więcej zdjęć

 

Wcześniejsze zebrania KK

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój podpis:

Komentarz: