SPRAWOZDANIE 

RADY SEKCJI KRAJOWEJ ZAKŁADÓW ZAPLECZA GÓRNICTWA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" 
Za okres od 25 maja 1998 do 29 maja 2002 r.

 I SPRAWY ORGANIZACYJNE 

  1. W okresie sprawozdawczym Rada SKZZG NSZZ"S" pracowała w składzie: 
  2. PREZYDIUM:
    Henryk LATARNIK przewodniczący Biuro St. i Proj. Gór. Katowice 
    Czesław SKULSKI z-ca przewodniczącego PIOMA SA Piotrków Trybunalski 
    Józef ZANIEWSKI z-ca przewodniczącego RYFAMA SA Rybnik 
    Zbigniew FIRMANTY Sekretarz REMAG Katowice 
    Stanisław KOWALSKI skarbnik FAMUR SA Katowice 
    CZŁONKOWIE: 
    Eugeniusz BLUMERT PEnPW ENERGOMONTAŻ SA Chorzów 
    Kazimierz CHWASTÓW GLINIK SA Gorlice 
    Ryszard ZAJĄC Kop. Piasku SZCZAKOWA Jaworzno 
    Janina KACZMARCZYK CARBOAUTOMATYKA SA Tychy 
    Henryk NAJDUCH NOWOMAG SA Nowy Sącz 
    Zbigniew PACULA MONTANA SA Katowice 
  3. KOMISJA REWIZYJNA :
    Jan MI KOS - przewodniczący PEnPW ENERGOMONTAŻ SA Chorzów 
    Czesław OGÓREK -z-ca przewodniczącego Kop. Piasku SZCZAKOWA Jaworzno 
    Łucja TUMIDAJEWICZ - członek Przed. Robót. Kol. .Bud. Sosnowiec 
    Władysław CHODZYŃSKI - członek PIOMA SA Piotrków Trybunalski 
    Jacek SZTEFKA - członek ELEKTROMETAL SA Cieszyn 

            W trakcie trwania kadencji w składzie Rady Sekcji i Komisji Rewizyjnej nastąpiły zmiany: 

  1. Ilość Komisji Zakładowych/Międzyzakładowych NSZZ "Solidarność" zrzeszonych w SK ZZG NSZZ "S"
1998 2000 2001 2002
GRUPA I producenci maszyn i urządzeń
12 12 10 9
GRUPA II PRZEDSIĘBIORSTWA MONTAŻOWE I BIURA PROJEKTÓW
13 12 11 6
GRUPA III ZAKŁADY  NAPRAWCZE  I  KOPALNIE  PIASKU
9 6 5 5
Razem: 34 30 26 20

 

Lp Grupa/Zakład Zatrudn. Członk. "S"
pracujący
Emeryci Bezro-
botni
Wojsko
wychowaw.
Członkowie "S"
GRUPA  I
1 BZUT Bytom 135 53 3 2   58
2 DEZAM Dzierżoniów 63 19     4 19
3 FAMUR SA Katowice 888 402 211   3 616
4 MONTANA SA Katowice 220 52 4     56
5 PIOMA SA
Piotrków Trybunalski
1950 609 16 6 3 626
6 NOWOMAG SA
Nowy Sącz
344 215 70 22   307
7 RYFAMA SA Rybnik 518 179 56     225
8 WIROMET SA Mikołów 215 53 16     69
9 MANULI HYDRAULICS
POLSKA SA Mysłowice
181 43       43
Razem:   4514 1625 376 24 4 2019
GRUPA  II
1 Biuro Studiów
i Projektów Górniczych
Katowice
96 34 24     58
2 ELROW Rybnik 255 40       40
3 ELKOP SA Chorzów B. 142 23       23
4 PMUE SA Katowice 193 53       53
5 KOMAG Gliwice 219 66 21   3 90
6 ENERGOMONTAŻ SA
Chorzów
470 135 30     165
  Razem:    1376 360 75   3 435
Grupa III
1 Kop. Piasku
SZCZAKOWA SA Jaworzno
825 173 8     181
2 REMAG
Katowice
678 206 2     208
3 Zakłady Naprawcze SA
Rybnik
35 21 9   20 50
4 PTiGK sp. z o.o. Zabrze    1633 241 4   1 246
Razem Grupa III : 1152 215     6 221
Ogółem: 10213 2941 480   45 3360

Na początku kadencji w 1998 r. ilość członków wynosiła 5575, zaś na koniec kadencji jest nas 3360. 
 W okresie sprawozdawczym odbyły się dwa Walne Zjazdy Delegatów - 11 kwietnia 2000 r. i 5 kwietnia 2001 r. l 

II.
DZIAŁALNOŚĆ RADY SEKCJI KRAJOWEJ ZAKŁADÓW ZAPLECZA GÓRNICTWA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" 

l Okres minionej kadencji Rady Sekcji Krajowej Zakładów Zaplecza Górnictwa NSZZ "Solidarność" trwającej od 24.06.1998 do 29.05.2002, był bardzo trudnym okresem walki o ochronę interesów pracowników zatrudnionych w swoich przedsiębiorstwach. 
Bardzo często ochrona ta ograniczała się tylko do walki o utrzymanie miejsc pracy tzn. o przetrwanie firmy na uwolnionym rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych, lub firm świadczących usługi montażowe i projektowe dla górnictwa. 
Wprowadzone w stosunku do zakładów zaplecza górnictwa postępowania układowe w bardzo krótkim czasie doprowadziły większość firm do poważnych trudności finansowych, które z braku jakiegokolwiek rządowego programu restrukturyzacji - np. takiego jak dla kopalń węgla kamiennego zostały zmuszone rozpocząć procesy restrukturyzacji zatrudnienia. Procesy te odbywały się bez żadnych rządowych osłon socjalnych.
Głównym tematem działań Rady Sekcji Krajowej w początkowym okresie była próba wymuszenia na Rządzie zmian obowiązującego ustawodawstwa w tym zakresie i wprowadzenie mechanizmów osłon socjalnych. 
Nieprzejednane stanowisko Rządu w stosunku do zakładów zaplecza górnictwa, który uważał, że dla przedsiębiorstw o tak zróżnicowanej formie własności (P.P., Sp.z o.o., SA, Akcjonariat  Pracowniczy) nie można opracować jednolitego programu naprawy,.
Rada SK uznała, że projekt takiego programu należy samemu opracować.
 Jednym z bardzo ważnych założeń tego programu miała być zasada samofinansowania poszczególnych firm. Brak merytorycznego wsparcia Sekcji, ze strony Związku Pracodawców Zakładów Zaplecza Górnictwa, który na wskutek trudności finansowych przestał pełnić swoje statutowe obowiązki, został zastąpiony ekspercką pomocą ze strony Krajowej Rady Maszyn Górniczych. 
W pierwszych rozmowach z Rządem spotykaliśmy się z zarzutami o braku chęci przeprowadzenia restrukturyzacji we własnych firmach. 
Z opracowanych wspólnie z KRMG analiz wynikało jednak, że w większości zakładów zaplecza górnictwa procesy restrukturyzacji były już na ukończeniu i że odbywały się kosztem własnych środków finansowych. 
W kwietniu 1997 roku opracowaliśmy "Tezy programowe dla Premiera i Rządu RP w celu ratowania polskiego przemysłu budowy i remontu maszyn górniczych oraz zakładów obsługi kopalń". które przekazaliśmy do kancelarii Premiera. 
Poruszaliśmy w nich takie sprawy jak: 

Uaktywnienia działań placówek dyplomatycznych w celu promocji naszych wyrobów. wprowadzenie w ramach umów rządowych rozliczeń finansowych poprzez możliwość spłaty dostawami maszyn i urządzeń dla górnictwa. 
W ciągu kolejnych dwóch miesięcy na bazie przeprowadzonej ankiety opracowaliśmy równolegle z KRMG dwa różne programy ratowania naszych zakładów. 
Przedstawiliśmy w nich analizę dotychczasowych działań w zakresie restrukturyzacji fabryk maszyn górniczych, oceniliśmy sytuację finansową fabryk w związku z prowadzoną reformą górnictwa węgla kamiennego, oraz opisaliśmy negatywne doświadczenia w praktyce przetargowej na maszyny, urządzenia i usługi górnicze. Przedstawiliśmy również nasze oczekiwania od Rządu w celu ratowania przemysłu maszyn górniczych. 
W programie przedstawionym przez SK ZZG zwróciliśmy mocną uwagę na konieczność wprowadzenia osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników w związku z restrukturyzacją zatrudnienia. 
Wykazaliśmy również, że następne etapy restrukturyzacji zamienią się w procesy likwidacji firm. 
W naszych materiałach nie było prośby o pomoc 'finansową lecz żądanie zmian pewnych regulacji prawnych oraz w niektórych przypadkach bezwarunkowego przestrzegania litery prawa.
Ponieważ Rząd nie zareagował na nasze postulaty postanowiliśmy w lipcu 1999 roku zorganizować spotkanie szerokiego forum z udziałem jak największej ilości pracodawców, oraz gości ze strony rządowej, samorządowej oraz związkowej .
Wypracowane na spotkaniu materiały w postaci uchwał oraz stanowisk zostały przesłane do kancelarii Premiera. Kolejne, wyznaczone wcześniej na 29.09.1999 r. spotkanie z. przedstawicielami rządu w celu omówienia dotychczasowych spraw, z winy rządu nie doszło do skutku.
Został sporządzony, sygnowany przez SGiE kol. Kazimierza Grajcarka komunikat, że "zaistniała sytuacja upoważnia do stwierdzenia, że Rząd RP nie wykazał woli politycznej w celu rozwiązywania problemów nurtujących branże zrzeszone w Sekretariacie".
W komunikacie znajduje się również zapis, że "SGiE użyje wszystkich możliwych środków w celu wyegzekwowania podpisanych porozumień i realizacji zgłoszonych postulatów".
Na spotkaniu członków Sekcji z wiceministrem A. Karbownikiem w FMG PIOMA SA we wrześniu 2000 roku po raz kolejny przedyskutowano wszystkie nie załatwione sprawy:

Uzgodniono następujące sprawy do wspólnego załatwienia:

W stosunkowo szybkim czasie zmieniono zapis rozporządzenia MG załatwiając tym samym postulat dotyczący napraw i remontów.
Odbyło się również spotkanie pracodawców zaplecza górnictwa z przedstawicielami służb dyplomatycznych w celu promocji polskich wyrobów.
Pozostałe problemy nie zostały załatwione i przetrwały aktualne do dzisiaj.
W międzyczasie na wskutek nieprzejednanej postawy różnych agend rządowych oraz organów założycielskich, likwidacji uległo sporo zakładów zaplecza górnictwa m.in. takich jak:

W sierpniu 2001 odbyło się interwencyjne spotkanie Rady Sekcji z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej . W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Komisji Zakładowych i dyrekcji zakładów transportu kolejowego i gospodarki kamieniem.
Tematem spotkania było ustalenie działań tak ze strony ministerstwa jak i poszczególnych firm przewozowych aby utrzymać dotychczasowe koncesje na transport kolejowy oraz uzyskać gwarancje na ich poszerzenie w oparciu o wcześniej zawarte umowy i porozumienia.
Zmiana opcji rządowej po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przerwała cykl trudnych rozmów z Rządem RP.
Rada SK przygotowała zakres tematyki do przyszłych rozmów z Rządem, rozmowy te mają być prowadzone w ramach rozmów Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".
Są to przede wszystkim tematy nie załatwione do tej pory z bardzo dużym naciskiem ma promocję przemysłu maszyn i urządzeń górniczych za granicą.
Nowe władze Sekcji Krajowej Zakładów Zaplecza Górnictwa NSZZ "Solidarność" powinny aktywniej uczestniczyć w opiniowaniu projektów wszystkich aktów prawnych oraz uczestniczyć w zgłaszaniu inicjatyw obywatelskich.
Należy również stworzyć razem z innymi związkami zawodowymi szerokie porozumienie na rzecz powstania nowego Związku Pracodawców Zakładów zaplecza Górnictwa.

 Ze związkowym pozdrowieniem

/-/mgr inż. Henryk Latarnik
Przewodniczący SK ZZG NSZZ "S"